NEDEN OLMASIN OYUNU

Oyun Hakkında

Neden Olmasın Oyunu; çocukların farkına vardıkları ama değişmeyeceğini düşündükleri, farklı ortamlarda (ev, okul, sokak, özel yaşam, iş, oyun) karşılarına çıkan cinsiyetçi durumlara odaklanır, Bu durumları cinsiyetçi olmayan bir yaklaşımla dönüştürmenin mümkün olduğu üzerine çocukların birlikte konuşmalarını ve güçlenmelerini hedefleyen bir oyundur.


Neden Olmasın Kart Oyunu

Bu oyun, ilk olarak 2012 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi’nin İstanbul İsveç Başkonsolosluğu’nun mâli desteğiyle yürütülen Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesi kapsamında tasarlandı ve yaygınlaştırıldı. Oyun; 2014-2015 yılları arasında Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) desteğiyle Biriz Derneği ve Gündem Çocuk Derneği ile birlikte gerçekleştirilen “Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği ve Aile İçi Şiddetle Mücadele Projesi” kapsamında revize edildi. Kullanılmaya başlandığı 2012 yılından bugüne Neden Olmasın Kart Oyunu öğretmenler, uzmanlar ve kurumlar aracılığıyla 10.000’den fazla çocuğa ulaştırılmıştır.

Oyun Geliştirme Ekibi:
Bilgin Gavaz
Gülesin Nemutlu Ünal
Gözde Durmuş
Halil Öz
Melda Akbaş
Özlem Mumcuoğlu
Zeynep Kılıç

Çizimler: Oğuz Demir

Tasarım: Pelin Telyak


Neden Olmasın Dijital Oyunu

Ekipçe oynama dinamiğine sahip kart oyunundan; oyuna karşı bireysel olarak oynanan bir hâle evrilen Dijital Neden Olmasın Oyunu İstanbul İsveç Başkonsolosluğu’nun mâli desteğiyle 2021 yılında üretildi.

Oyun Geliştirme Ekibi:
Gözde Durmuş
Melda Akbaş
Yaman Ural
Cem Demirayak
Tolga Coşkun
Mehmet Menengeç

Çizimler: Oğuz Demir

Stüdyo: Can Güngor

Tüm hakları saklıdır. ©2021


Teşekkürler

Oyunun denemelerini gerçekleştirme sürecinde çocuklarla bizi bir araya getiren okullara ve sivil toplum kuruluşlarına; geribildirimleri ile oyunun geliştirilmesi açısından en kıymetli katkıyı aldığımız tüm çocuklara ve uzmanlara; oyunun revize edilen yeni görsellerinin oluşturulmasına katkı veren Oğuz Demir’e, oyunun seslendirme aşamalarında bize destek olan Leyla Ural, Ali Selim Akboğa, Güneş Salman, Hakan Emre Ünal ve Nezaket Erden’e çok teşekkür ederiz.


Yasal Haklarımız

Dijital Neden Olmasın Oyunu İstanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi tarafından YAMAN URAL yazılım şirketi ve çeşitli uzmanlardan oluşturulan bir ekiple geliştirilmiştir. Oyunun görsel,işitsel ve diğer telif hakları İstanbul Bilgi Üniversitesi’ne ait olup, saklıdır.

  • Dijital Neden Olmasın Oyunu çocuklarda toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık yaratma amacıyla geliştirilmiştir.Oyunun materyalleri, yöntem ve işleyişinin oyunun amacı dışında kullanılmaması,
  • Dijital Neden Olmasın Oyunu ile ilgili tanıtım çalışmalarında (basın bülteni, poster,afiş,duyuru vb. ) İstanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi’nin onayının alınması,
  • Dijital Neden Olmasın Oyunu materyallerini kullanarak toplumsal cinsiyet eşitliği üzerine yeni uygulama geliştirme ve yaygınlaştırma amacını taşıyan uygulayıcıların öncelikle İstanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi ile iletişime geçmesi ve onayını alarak ilerlemesi önemle rica olunur. Aksi halde yasal haklarımız saklıdır.

Göstermiş olduğunuz ilgi ve anlayıştan dolayı teşekkür ederiz.